Закарпатський міх. Частина 1

Лумшори. Найпопулярніше курортне селище Перечинського району Закарпатської області, що лежить біля підніжжя полонини Руни. Славу Лумшорам приніс каскад водоспадів на р.Туриці (найвищий каскад сягає 12 м) та мінеральні джерела з високим вмістом сірководню.

Водоспад у Лумшорах

Чани в Лумшорах

Лікувально-оздоровчий комплекс «Полонина»

Водоспад у верхів’ї р. Турички (права прит. Тур’ї, бачейн Тиси), у Перечинському районі Закарпатської області, поблизу с. Лумшори

Річка Туричка

Водоспад Партизан в селі Лумшори (Перечинський район)

Вода падає потужними струменями зі скелі, утворюючи біля підніжжя невелике озеро. Об’єкт туризму.

Водоспад в Лумшорах. Вид збоку

Біля водоспадів діє турбаза «Лумшори».

В горах де-не-де ще є сніг…

Бальнеологічний курорт Лумшори відомий ще з XVII ст.

Лікувально-оздоровчий комплекс «Полонина» в Лумшорах

Берегове. Стародавній винний підвал у м.Берегове

Берегове — центр виноградарства на Закарпатті.

Дегустаційний стіл

Напис на підзозі винного підвалу

Винний підвал ззовні

Боржава. Відоме з 1321 року. У селі зберігся костел (реформатська церква з 1552 року) XV століття, перебудова 1830 року. У пам’ятках архітектури місцевого значення споруда значиться як готичний храм XIV ст.

Клумба біля костелу, посеред якої напис на угорській мові

Мужієво. Реформатська церква 1793 р. (за іншими даними 14 ст.) в с.Муж(с)ієве з дерев’яною дзвіницею з 15-17 ст.

Гать. Реформатський храм 1733 р. (перебудований 1828 р.).

Мукачеве. Замок.

На південній околиці міста Мукачева, розташованого біля підніжжя Карпат, самотньо стоїть крута сопка. На вершині її монументальним архітектурним ансамблем красується величний середньовічний замок, відомий під назвою «Паланок».Висота сопки 68 метрів. У народі кажуть, що вона насипана руками кривавою працею і муками людей, які переносили нелюдські муки. Від цього й пішла назва «Мукачево». Однак у багатьох місцях виразно видно виходи базальтової породи, що лежить в основі природної гори, а назву місто отримало від важкого життя населення. Точних історичних даних про виникнення замку, як і самого Мукачева, немає. У грамотах угорських літописців є згадка про те, що угорці на початку X століття, перейшовши Карпати, зупинилися біля Мукачева, де відпочивали сорок днів після важкого переходу. Це перша згадка про місто. Про існування ж в ті часи замку літописці не згадують. У другій половині XIII століття Мукачево (як і значна частина Закарпаття) належало галицькому князеві Леву Даниловичу, зятю угорського короля Бейли IV. Але і в грамотах цих часів відомостей про замку немає. Мабуть, він був побудований пізніше для охорони історичного шляху, здавна що пролягає по долині річки Латориці через Верецький перевал, званий в древніх грамотах «Великими руськими воротами».

Мукачівський замок — видатна воєнно-архітектурна пам’ятка епохи феодалізму — увінчує одиноку сопку вулканічного походження, що підноситься на висоту близько 70 м над долиною р. Латориці. Цей грандіозний комплекс оборонних споруд склався протягом ба¬гатовікової історії Закарпаття. Він є надзвичайно складною й розвиненою системою, на окремих ланках якої можна простежити майже всі етапи розвитку оборонного будівництва Середньої Європи.

Замок «Паланок» XIV-XVIII ст.

Гадають, що вже в IX-Х ст. на цій горі існувало невелике прикордонне укріплення Київської Русі за Карпатами, яке було зруйноване татаро-монголами в 1242 р.

Найдавніше ядро мурованого замку в Мукачеві, що займало східну частину гірської вершини, склалося з однієї квадратної в плані башти-донжона з криницею в нижньому ярусі, підсиленої ровом та валом. Детальні обміри та натурні дослідження 1971-1973 рр. дали змогу точніше визначити ту частину замку кінця XIV — початку XV ст., будівництво якої пов’язане з іменем русько-литовського князя Ф. Коріатовича. У1396 р. угорський король Сигізмунд по¬дарував йому Мукачеве та закріплені за замком во¬лодіння. На початку XV ст. донжон обведено кам’я¬ним оборонним муром з кількома півкруглими або підковоподібними в плані баштами. Три з них збе¬реглися до нашого часу. Форма плану замкового подвір’я — Верхнього замку — наближалася до овалу або до прямокутника з закругленою південною частиною. В’їзд у Верхній замок був влаштований, напевне, з півдня. Існуючий нині прохід на його подвір’я з Середнього замку в південно-східній круглій башті влаштовано значно пізніше. На рівнині, що оточує гору, існував рів, який наповнювався водою з р. Латориці, а на внутрішньому березі рову був укопаний дубовий частокіл — «паланок», який і дав давню назву замкові Первісно до замку вела крута дорога по південному схилу гори, а на початку XVII ст. на західному схилі було влаштовано нову дорогу, якою користуються й нині.

Поширення й удосконалення вогнепальної зброї, яка потребувала модернізації фортифікаційних споруд, а також пошкодження цих споруд під час воєнних дій та зміна володарів замку були причиною того, що його протягом XVI- XVIII ст. неодноразово добудовували та удосконалювали. Поступово забудовувалася терасами вся Замкова Гора. Комплекс споруд, які групувалися навколо дворів Верхнього, Середнього й Нижнього замків, та передворітні укріплення «спускалися» в напрямку північ-південь.

Нижній замок (?) в Мукачево

У 1633 р., коли замком володів семиградський (трансільванський) князь Георгій Ракоці, французькі інженери докорінно, згідно з новими досягненнями фортифікаційного мистецтва, удосконалили оборонну систему замку. В цей час збудовано могутні кам’яні бастіони, що збереглися до нашого часу, та систему звідних мостів з надв’їзними спорудами. Мукачівський замок перетворився на могутню бастіонну, пристосовану до артилерії, фортецю, взяти яку приступом було майже неможливо. Він складався з трьох основних частин, відокремлених одна від одної стінами та витесаними в скелі ровами, через які перекинуто мости (в давнину — звідні). Кожна з цих частин могла захищатися самостійно.

У 1688 р. після облоги німецькими військами, яка тривала близько трьох років, замок був дуже пошкоджений і потребував ремонту й перебудов згідно з вимогами тогочасної військової техніки. Поблизу первісного «паланка» рови засипали й набагато далі від гори, на відстані близько 120…250 м від них, за італійською системою насипали вали з сімома виступними могутніми кам’яними п’ятикутними бастіонами. Зовні вали оточував рів, який наповнювався водою р. Латориці. Одночасно в замку збудовано нові житлові та господарські корпуси. Тоді в основному й склалася та забудова замку, яка збереглася до нашого часу.

Верхній замок в Мукачеве

Герб Ракоці на стіні замку в Мукачеве

Подвір’я Верхнього замку утворене П-подібним у плані палацом його володарів, який складається з кількох житлових та господарських корпусів.

Трапецієподібний у плані двір Середнього замку розташований на другій терасі, нижче від Верхнього замку на 6~8 м, і оточений дво- та триповерховими корпусами, в яких містилися казарми гарнізону та арсенал. Оборонні споруди Середнього замку складалися з кам’яних мурів, ровів та чотирьох бастіонів.

Третя тераса розташована нижче від Середнього замку на 10 м. Тут розміщується Нижній замок, утворений трьома корпусами, збудованими на бастіонах З півночі двір Нижнього замку сполучався мостом із Середнім замком, а з півдня через звідний міст, прокладений над сухим ровом, з равеліном.

На найнижчій терасі посередині сухого рову на початку XVII ст. зведено надбрамну башту — останню оборонну споруду, якою, в основному, було завершено забудову замку.

Середній замок в Мукачеве

Краєвид з Верхнього замку в Мукачеве

Ілона Зріні і Ференц II Ракоці — скульптура на бастіоні замку

Галереї Верхнього замку в Мукачеве

Старовинний латинський напис на стіні замку в Мукачеве

Погруддя Шандора Петефі на стіні замку в Мукачеве

Князь Корятович — скульптура на замковому подвір’ї

Зовнішній бастіон Верхнього замку

Краєвид на Мукачеве із бастіону Верхнього замку

Мукачівський замок разом з усіма своїми спорудами, ровами та оборонними мурами займає площу 13 930 м квадратних. Довжина його — 248 м, максимальна ширина — 101 м. Його житлові та господарські будівлі налічують понад 120 приміщень Він має велику історико-архітектурну цінність як один з найбільших і найскладніших оборонних комплексів на території України. Зараз у замку знаходиться краєзнавчий музей.

Верхній замок

Бастіон Нижнього замку

Бастіон і в’їзний міст. Нижній замок в Мукачеве

Продовження читайте і дивіться в частині 2…

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*